П'ятнадцять років діє на теренах західного регіону ТзОВ «Росан-Агро

П'ятнадцять років діє на теренах району ТзОВ «Росан-Агро» - агропромислова компанія,   що є одним із лідерів на сучасному ринку України. Сьогодні вона в числі найбільших господарств Західної України щодо одночасного утримання поголів»я і входить до двадцятки найкрупніших господарств нашої держави.

А починалась історія цього виробничого об»єкта у 1999р. з придбання ферм колишнього свинокомплексу у с.Підгороддя. Після капітального ремонту впродовж року частини приміщень запрацював свинарник. Розпочинали з 300 свиноматок, закуплених у Польщі, потім довели поголів»я до 500. І сьогодні тут, у селах Дички та Підгороддя,  їх мають 1500. Загальна кількість свиней одночасного утримання - понад 15 000 голів.

Для забезпечення тварин кормами з 2006р. на території підприємства діє комбікормовий завод, оснащений сучасним обладнанням данської фірми Scan-Pork. Зерно закуповують в центральних та східних областях України, щоб  не було заражене грибками та іншими хворобами рослин. Для визначення якості збіжжя мають власну експрес-лабораторію. За словами заступника керівника з питань виробництва компанії Олександра Гавенка, промислова відгодівля свиней докорінно відрізняється від домашньої, де господар дає поросятам те, що має під руками (картоплю, буряки, зерно і т.п.). тут же чітко розписано технологічний процес, котрого строго дотримуються. Кожен із трьох  періодів відгодівлі має  різний баланс кормів. Для різного віку свиней готують корми за 17 рецептурами.

Нерідко серед людей можна почути думку, що буцімто свині ростуть на преміксах. Насправді ж в «Росан-Агро» у загальній структурі комбікормів вони займають лише 3 %

(виключно ті мікроелементи, котрих не вистачає пшениці) і потрібні для того, щоб  свиня добре розвивалася, а також для збалансованого споживання зернової групи. Основою корму є пшениця і ячмінь (65%), а також кукурудза (15-20%), можуть бути сухе молоко, соняшник, соя і т.п.

Однак  у цьому процесі не тільки годівля відіграє ключову роль. Важливо дбати також про постійне оновлення основного стада. Побувавши за кордоном на племінних  фермах, керівник з питань виробництва ТзОВ «Росан-Агро» Тарас Стадницький стверджує: тут потрібен науковий підхід. Щоби працювати з плюсовим результатом, свиноматка мусить народжувати більше 10 поросят за один опорос і потрібно вирощувати свиню менше півроку. Інакше буде невигідно працювати через  велику собівартость кормів, інших значних  затрат на виробництво. У Данії ж, приміром, свиноматка на спеціалізованих фермах народжує по 19-20 поросят. Причому, у таких порід генетично закладено, що тварина має  рости до кондиційної ваги на забій (110кг) менше 6 місяців.

Відгодівля у ТзОВ «Росан-Агро» за так званим  принципом «щаслива свиня» - коли тварини мають вигульні майданчики на подвір»ї, необмежену кількість корму, води, у приміщенні забезпечено необхідний мікроклімат - дає свої добрі результати. Середньодобовий приріст тут - 650 г.

Однією із незручностей, котрі створює будь-яке тваринницьке виробництво, у тому числі «Росан-Агро», є неприємний запах. Ця проблема не один рік існувала на цьому підприємстві, певною мірою не втратила вона актуальності й сьогодні. Основною причиною цього, вважає Т.Стадницький, є приміщення ферм старого типу (а тут їх більшість) з бетонною підлогою. Вентиляційне обладнання витягує запах аміаку назовні у повітря. Зменшити його у 15-20 разів можна шляхом запровадження нової системи вирощування свиней – ванно-решіткового утримання. Для цього потрібно провести реконструкцію приміщень. Дозвіл на такі роботи близько року намагаються одержати в місцевій держадміністрації, але поки що безрезультатно, оскільки попередня влада вважала, що тут лише хочуть збільшити поголів»я, а не модернізувати виробничий процес та  покращити умови утримання тварин і роботи працівників. Але досвід європейських країн свідчить: чим  кращі умови в яких  росте свиня, тим менше споживає корму, швидше росте. Завдяки цьому є і фінансова вигода – кращий заробіток. Тож і ми мали б запозичувати нові підходи у веденні тваринницького бізнесу.

Весь виробничий процес, управлінські функції в ТзОВ «Росан-Агро» забезпечують 84 працівники, з них 22 – працюють на виробництві більше 10 років. Серед них є  й такі, що трудяться тут з першого року діяльності цієї компанії в нашому районі. Це – головний механік Микола Маськовіта, бухгалтер Марія Паньків, тваринники  Андрій Росоловський, Катерина Богданів та ін. Чому саме тут і стільки часу говорять вони самі.

Катерина Богданів, жителька с.Залип»я.

Спочатку жінка годувала свиноматок, прибирала біля них, а згодом перейшла працювати в родильне відділення, де нині виконує функції акушера. Відповідає за одне із 5 родильних приміщень, в якому 120-170 голів свиноматок та 800-1200 поросяток. Чесно зізнається, що робота не з легких, відповідальна, було й таке, що пробувала знайти собі іншу, легшу, але в результаті повернулася знову сюди. Маючи спеціальну сільськогосподарську освіту (закінчила наш аграрний коледж), немалий практичний досвід, розуміється на справі, котрою займається стільки років. Та й тварин любить – без цього неможна, вони ж бо, як діти, відчувають тепло і турботу про них.

Такий трудовий стаж в компанії і в жителя с.Черче Андрія Росоловського, котрий доглядає за відлученими від свиноматки поросятами до двомісячного віку. Усього під його опікою – 2200 голів. Для нього, як і для  К.Богданів, колектив став ніби другою сім»єю. Імпонує чоловікові й те, що заробіток стабільний, не потрібно брати на роботу їжу в термосі, щоб пообідати, а можна безкоштовно харчуватися у їдальні підприємства. До послуг усіх працівників душові кімнати. Двічі на рік кожен із них отримує по пів свинних туші. Авотранспортом підприємства працівників доставляють на роботу з рогатинського автовокзалу, сіл Черче та Руда та у зворотньому напрямку, що безумовно зручно для них, адже проживають в різних населених пунктах району.

Уже 10 років працює в ТзОВ «Росан-Агро» механіком Микола Маськовіта, а перед цим був тут водієм. Нині в його підпорядкуванні близько 13 одиниць техніки різних видів та стільки ж чоловік, що її обслуговують. Також за дорученням керівництва компанії Микола Михайлович відповідає за обробіток орендованих земель в селах Заланів та Підгороддя. Одержавши добру органічну поживу, каже він зі знанням справи, посіви зернових та ріпаку добре перезимували, тож прогнози  на врожай хороші.

 

Аграрний бізнес, мабуть, чи не найбільше серед інших його видів має чимало ризиків як об»активних, так і суб»єктивних. А в нинішній складний час, коли країна фактично перебуває у стані війни, й поготів. Тож чи має за таких обставин аграрна компанія перспективи на теренах нашого району?Власники цього підприємства, котрі родом з Унії європейської, готові вкладати гроші в український бізнес. Але, на жаль, місцеві керівники влади як обласного, так  і районного рівнів, а також держави в цілому поки що не готові отримати цих коштів. Потрібно більшого сприяння з боку влади, аби виробничник міг розвиватися сам,  а відтак більше мав можливості допомагати іншим, в тому числі й на соціальні проекти. До того ж Україна навіть законодавчо не готова одержувати іноземні інвестиції із-за відсутності відповідної нормативної бази. Приміром, якщо в Європі діють відповідні програми, що передбачають відшкодування виробникові збитків завданих епідемічними хворобами тварин (африканська, класична чума свиней тощо), то у нас держава цього не робить, а лише зобов»язує знищити таких тварин, та навіть самого механізму матеріальної компенсації не розроблено.

 

Прикро, що останнім часом виникли певні непорозуміння, зокрема з  владою сс. Підгороддя і Дички, передусім через недостатню, на думку сільських голів, фінансову допомогу з боку компанії. Раніше така співпраця у фінансовому плані була налагоджена нормально, про що свідчать, зокрема, дольова участь «Росан-Агро» у ямковому ремонті господарським методом  частини дороги з асфальтовим покриттям в с.Дички минулого року, виділення  генеральним директором компанії Сергієм Мамчичем коштів на іконостас у цьому селі, 20 тис.грн. на ремонт огорожі, фінансування заробітної плати працівнику ФАПу в с.Яглуш. Близько 40 господарств, що знаходяться в безпосередній близькості до ферми, як компенсацію за певні незручності, пов»язані з неприємним запахом, отримують щорічно по пів туші свині безплатно. Дичківська сільська рада та відділення поштового зв»язку функціонують без орендної плати у приміщенні, викупленому «Росан-Агро» та ін. Певну соціальну підтримку отримала і Підгородянська сільрада, про що ми повідомляли у матеріалі «Не залишаються осторонь людських проблем» (див.»ГО» від 02.05.2015р., №17. - Ред.).

Сьогодні, коли курс долара значно зріс, ціни на енергоносії «зашкалюють», втриматися виробникам на ринку України дуже складно. А потрібно не лише виживати, але й розвиватися технічно, щоб забезпечити належні умови для ведення господарства, – зауважує Тарас Стадницький. Але коли взяти до уваги складну ситуацію на ринку праці в районі , а також той факт, що ТзОВ «Росан-Агро» у період з 2013 - І квартал 2015 рр.сплатило до бюджету різних рівнів податків у розмірі 2 143 466 грн., а загалом за 15 років своєї діяльності – понад  60 000 000 грн., то хочеться лише побажати, щоб точки дотику між усіма зацікавленими сторонами були врешті-решт знайдені, бо найкращий варіант у будь-якому діалозі, навіть найгострішому, розумних людей - це компроміс.

Адміністрація ТзОВ «Росан-Агро».

 

Назад